Haber

Eşik’ten İmamoğlu’nun Mahkûm Edilmesine Tepki: “İmamoğlu, Bu Ülkede Anayasa Konuşulamaz Kararını Tartışılmaz Bir Şekilde Göstermiştir”

Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK), İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Lideri Ekrem İmamoğlu’na Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı ve üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla 2 yıl 7 ay hapis ve siyaset yasağına tepki gösterdi. EŞİK, “İmamoğlu kararı, bu ülkede anayasanın konuşulamayacağını tartışmasız bir şekilde bir kez daha göstermiştir… Aksi halde, Anayasayı hep çiğneyen iktidarın hukuka saygısızlığını onaylamak anlamına gelir. Aklınıza bile getirmeyin. Pazarlık bile etmeyin.”

İBB Lideri Ekrem İmamoğlu’nun “YSK Lideri ve üyelerine hakaret ettiği” iddiasıyla siyasi yasakla 2 yıl 7 ay hapis cezasına çarptırılmasına tepkiler sürüyor. EŞİK’ten yapılan açıklamada, İmamoğlu’na verilen cezaya tepki gösterilirken, bu şartlar altında ülkede anayasa değişikliğinin düşünülemeyeceği belirtildi. EŞİK’ten yapılan açıklama şöyle:

“YÜZLERCE MUHALİF KİŞİ SADECE FİKİRLERİNDEN DOLAYI CEZAEVLERİNDEDİR: İmamoğlu’nun aldığı karar, tartışmasız bir şekilde bir kez daha gösterdi ki; Yargı bağımsızlığı yok, Anayasa etkin uygulanmıyor, demokrasi, laiklik ve eşitlik ilkeleri sistematik olarak aşındırılıyor, ifade, toplantı, dernek kurma ve basın özgürlüğü sadece yandaşlara veriliyor, kadın cinayetleri, şiddet, cinsel istismar ve LGBTİ’lere yönelik nefret suçları teşvik ediliyor, iki yaşındaki bir kız çocuğunun cinsel istismarı zanlıları kayırılıyor; 8 Mart’ta, 25 Kasım’da barışçıl protesto hakkını kullanmak isteyen kadınlara şiddet uygulandı, tüm kamu mekanizmalarında erkekler görevlendirildi, bir özürden, bir dini şakadan insanlar tutuklandı, insanlar katılım hakkından mahrum bırakıldı. siyasette ve sadece ‘aptalca’ bir kelime yüzünden seçilmek. Yüzlerce muhalifin fikirlerinden dolayı cezaevinde olduğu bir ülkede Anayasa konuşulamaz.

TÜM ÜLKEYİ KAOSA ÇEKECEK BİR ANAYASA ÖNERİSİ ASLA SÖYLENMEYECEKTİR: Hele demokrasi, laiklik ve eşitlik unsurlarına taban tabana zıt, sadece kadınları ve LGBTİ+’ları değil, tüm ülkeyi kaosa sürükleyecek böyle bir anayasa teklifi asla konuşulmayacak! Aksi halde, her zaman Anayasa’yı ihlal eden hükümetin hukuka saygısızlığını onaylamak anlamına gelir. Aklından bile geçirme! Pazarlık bile etmeyin.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu