Teknoloji

Avrupa Birliği Tarafından Desteklenen Yapay Zeka Uygulaması Çocuk İstismarını Önleyebilir mi?

Yeni bir proje, AI destekli uygulama ile çocuk istismarı manzaralarının yayılmasını engellemeyi amaçlıyor. Avrupa Birliği de dünya çapındaki uygulama için 1.8 milyon sterlinlik bir fon sağladığını açıkladı. Peki yapay zeka çocuk istismarını nasıl önleyebilir?

Gelin detaylara bir göz atalım…

Geleceğin en değerli makineleri için yapay zeka teknolojisi geliştirilmeye devam ediyor. Yapay zeka teknolojisi ile ilgili atılan adımlardan en değerlisi cinsel suçlar konusunda olmuştur.

Bunlardan biri de son günlerde gündem olan çocuk istismarı…

Çocuk istismarı birçok ülkede mağduriyete neden olan kabahatlerden biridir ve önlenmesi tüm insanlığı ilgilendirmektedir.

BBC’de yer alan habere göre İngiltere ve Avrupa Birliği kurumlarının iş birliğiyle hazırlanan “The Protech” adlı proje kapsamında geliştirilen “Salus” adlı uygulama çocuk istismarının önüne geçebiliyor.

Yapay zeka üzerine kurulu Salus’un öncelikli amacı çocuk istismarı görüntülerini tespit ederek bunların internette görüntülenmesini engellemektir.

Avrupa Birliği, bu projenin geliştirilmesi için 1,8 milyon £ fon sağladı.

İnternette çocuk istismarı görüntülerinin görülmesini engelleyecek bir uygulama, geliştirme sürecinde gönüllülerin katılımıyla test edilecek.

İnsanlığı ilgilendiren bu tür kabahatlerde yapay zekaya dayalı bu tür uygulamaların kullanılması sizce faydalı olur mu? Yorumlarda buluşalım…

haberaraban.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu