Haber

İsrail Savunma Bakanı: İran, İsrail sınırına yakın bölgede hava üssü kuruyor

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, İran’ın Lübnan’da İsrail sınırına yakın bir hava üssü kurmaya hazırlandığını iddia etti.

Herzliya kentinde düzenlenen güvenlik konferansında konuşan Gallant, İran’ın Lübnan’ın güneyindeki dağlık Jabal Kalat Jaber bölgesinde askeri hava üssü inşa ettiğini iddia etti.

İsrail sınırına 20 kilometre uzaklıktaki bölgedeki uçak kalkış ve iniş pistlerini gösteren uydu görüntüsünü paylaşan Gallant, sunumunda Lübnan Hizbullahı ve İran bayraklarının dalgalandığı bir alanın fotoğrafına da yer verdi.

Söz konusu üssün İsrail’e saldırmak için kullanılacağını öne süren Gallant, çatışma çıkması durumunda Hizbullah ve Lübnan’a “ağır bedel ödeteceğim” tehdidinde bulundu.

12 Temmuz 2006’da İsrail ve Hizbullah tarafında ölümlerle sonuçlanan çatışmalardan 17 yıl sonra, Lübnan-İsrail sınır hattında gerilim son dönemde yeniden tırmandı.

İsrail ile Lübnan’ın Ekim 2022’de ABD’nin arabuluculuğuyla deniz sınırlarını çizmeye yönelik anlaşma imzalamasıyla bölgede geçici bir sakinlik sağlandı. Taraflar arasındaki sert açıklamaların ardından Nisan ayında Lübnan topraklarından İsrail’e 30 roket fırlatılmasıyla sınır bölgesindeki askeri gerginlik yeniden arttı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu