Haber

İsrail, Gazze saldırılarından bu yana Filistinli tutuklulara ağır yaptırımlar uyguluyor

İsrail’in Gazze’yi bombalamaya başladığı 7 Ekim’den bu yana cezaevlerindeki Filistinli tutuklulara ağır yaptırımlar ve cezalar uyguladığı bildirildi.

Filistinli Esirler Derneği’nden yapılan açıklamada, İsrail’in abluka altındaki Gazze’ye yönelik saldırılarına başlamasından bu yana cezaevlerinde Filistinlilere yönelik uygulamalarını “bir nevi intikam ve işkenceye” dönüştürdüğü belirtildi.

Açıklamada, cezaevlerinde sabah 06.00 ile 18.00 saatleri arasında elektriğin kesildiği, su ve yemek ısıtıcısı dahil tüm elektronik eşyaların toplandığı belirtildi.

Açıklamada sıcak suyun kesildiği ve gözaltına alınanların soğuk suyla duş almaya zorlandığı belirtildi.

İsrail cezaevi yönetiminin, “avluya giriş izninin 20 dakikaya indirilmesi, bazen de hiç izin verilmemesi, koğuşlardaki tutuklu sayısının 5’ten 9’a çıkarılması, mutfakların kapatılıp servis yapılması” gibi yeni uygulamalar getirdiği kaydedildi. sadece iki basit öğün.”

Açıklamada ayrıca “ceza süreleri” dolan bazı tutukluların tahliyelerine izin verilmediği ve bu kişilerin “idari tutuklu” statüsünde tutulmaya çalışıldığı belirtildi.

İsrail’in “idari gözaltı” uygulaması

İsrail’in “idari gözaltı” uygulaması, Filistinlilerin işgal altındaki topraklarda herhangi bir suçlama olmaksızın gözaltına alınması anlamına geliyor.

Filistinliler, kendilerine yöneltilen suçlama hakkında bilgi verilmeden ve kendilerini savunma hakları olmaksızın 6 aya kadar hapis cezasına çarptırılabiliyor.

Bu sürenin sonunda askeri mahkemeye sevk edilen ancak suçlamalardan haberi olmayan Filistinlinin tutukluluk süresi 5 yıla kadar defalarca uzatılabilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu