Haber

Çin’den Stoltenberg’in Rusya’ya silah yardımı yaptığı iddiasına tepki

Çin, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in, Çin’in Rusya’ya Ukrayna savaşı için silah sağlayabileceğinden endişe duyduğu şeklindeki sözlerini eleştirdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Vinbin, Pekin’de düzenlediği olağan basın toplantısında, ABD ve NATO ülkelerinin Ukrayna savaşındaki en büyük silah kaynağı olduğuna işaret ederek, Stoltenberg’i “Çin’i haksız yere karalamakla” suçladı.

Çin’in Ukrayna konusunda her zaman barıştan yana olduğunu, tarafsız ve objektif bir tavırla barış görüşmelerini teşvik ettiğini vurgulayan Vang, “Ukrayna’daki savaşta en büyük silah kaynağının ABD ve diğer NATO ülkeleri olduğu malum. Bu arada Çin silah verecek diyorlar.Savaşın başında emsal teşkil edecek bir numara yapmaya çalıştılar ama yanlış çıktı.” dedi.

Vang, NATO’nun bir yandan bölgesel bir savunma ittifakı olmakla birlikte coğrafi sınırlarını aşarak sürekli olarak gerilim ve bölünme yaratmaya çalıştığını savundu.

NATO’nun Ukrayna krizindeki rolünün uluslararası toplum tarafından görüldüğünü belirten Vang, “NATO asılsız spekülasyonlarla Çin’i karalamaktan vazgeçip, Avrupa bölgesi ve dünyada barış ve istikrar için somut şeyler yapmalı” dedi. görüşünü dile getirdi.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg dün Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitro Kuleba ile görüşmesinin ardından düzenlediği ortak basın toplantısında, “Çin’in savaşta Rusya’ya ‘öldürücü’ destek sağlayacağından giderek daha fazla endişe duyuyoruz.” dedi. ifadesini kullanmıştı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, 19 Şubat’ta ülkesinin CBS televizyonuna verdiği bir röportajda, Amerikan istihbaratının Çin’in Ukrayna savaşını desteklemek için Rusya’ya silah ve mühimmat sağlamayı düşündüğüne dair bilgi aldığını iddia etti.

Çinli şirketlerin hali hazırda Rus savunma sanayisine “öldürücü olmayan” ilaç takviyesi yaptığını savunan Blinken, yeni bilgilerin Pekin’in doğrudan “öldürücü” silah ve mühimmat da sağlayabileceğini gösterdiğini belirterek, “Çin’in Rusya’ya silah tedariki, Rusya’nın işine yarayacaktır. ilişkilerimizde önemli bir soruna neden olur. açılır.” değerlendirmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu